Mala raja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mala raja

Forum za trudilice, trudnice, mame
 
HomePortalGalleryLatest imagesRegistracijaLogin
Traži
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» KLOMIFEN
Ponašanje bebe Icon_minitimeWed Mar 18, 2015 12:03 am by malena

» auuuuuu
Ponašanje bebe Icon_minitimeTue Mar 17, 2015 11:59 pm by malena

» Vaš horoskopski znak
Ponašanje bebe Icon_minitimeFri Aug 22, 2014 4:09 pm by Dzana

» Odakle nam tipkate :)) ?
Ponašanje bebe Icon_minitimeFri Aug 22, 2014 4:06 pm by Dzana

» U kakvim ste odnosima sa svekrvom?
Ponašanje bebe Icon_minitimeTue Aug 19, 2014 1:33 pm by Dzana

» Razlika u godinama između vas i vm
Ponašanje bebe Icon_minitimeTue Aug 19, 2014 1:22 pm by Dzana

» Naša zanimanja
Ponašanje bebe Icon_minitimeTue Aug 19, 2014 1:19 pm by Dzana

» Molim vas, nemojte me nikad pitati
Ponašanje bebe Icon_minitimeTue Aug 19, 2014 1:01 pm by Dzana

» zelim da vam se javim
Ponašanje bebe Icon_minitimeWed Oct 03, 2012 11:26 pm by Bebana27

Forum navigacija
 Portal
 Indeks
 Lista članova
 Profil
 Kako koristiti ovaj Forum?
 Traži
Forum
Affiliates
free forum

Login
Član:
Password:
Prijavi me automatski: 
:: Zaboravljen password

 

 Ponašanje bebe

Go down 
2 posters
AutorPoruka
Stella MR
Administrator
Administrator
Stella MR


Broj komentara : 1197
Age : 43
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2009-02-25

Ponašanje bebe Empty
KomentarNaslov komentara: Ponašanje bebe   Ponašanje bebe Icon_minitimeSun Mar 01, 2009 11:53 pm

Usprkos prvom dojmu, novorođenče nije sasvim bespomoćno. Ono vidi,čuje, osjeća te reagira na stvari i ljude oko sebe. Dijete je rođeno sa skupom vještina i refleksa stvorenih da mu pomognu dobiti njegu i hranu koju treba. Njegov mozak, iako još nije sasvim razvijen, već je komplicirana mreža koja kontrolira disanje, rad srca, regulira temperaturu i ostale tjelesne funkcije. Uz to i napredniji dijelovi mozga novorođenčeta već su spremni za učenje. Govor, prizori, zvukovi i izrazi lica jako suvažan dio bebinih iskustava koja pomažu izgraditi putove u njenom mozgu. Radeći otprilike s dvostrukom razinom energije u odnosu na mozak odrasloga, mozak novorođenčeta počinje život učenja i razvitka koji ćete vi, kao roditelj, usmjeravati i oblikovati.

Sposobnosti novorođenčeta

Mnogi novopečeni roditelji su zabrinuti da neće znati ispravno brinuti o novorođenčetu. Ako i vi dijelite tu zabrinutost, pozorno pratite bebine reakcije i ponašanje dok je držite, hranite i mazite. Primijetite da je ona jedinstvena osoba, opremljena skupom oruđa koja može koristiti da vam daje do znanja kada nešto treba. Ti signali uključuju plakanje i uzrujavanje, spavanje, buđenje i smirivanje. Brzo odgovaranje na te signale i pomno praćenje reakcija na vaše postupke pomoći će vama i vašoj bebi da usklađeno zajedno funkcionirate kao nova obitelj.

Gledanje.
Vaša vas beba može vidjeti i očima pratiti vaše lice. Ako smjestite lice na udaljenosti od oko 15 do 20 cm od njezinog (prosječna udaljenost od majčinog lica bebe koja siše dojku) i pomičete se u luku ispred njenog lica, ona će slijediti kretanje vašeg lica. Napravit će istu stvar ako na isti način pomičete predmet blizu njezina lica, ali će vjerojatno biti aktivnija i angažiranija kada vidi ljudsko lice. Možda će čak oponašati neke vaše izraze, kao što su otvaranje usta ili grimase.

Slušanje.
Vaša beba može čuti i okretat će se prema zanimljivom zvuku, osobito prema majčinom glasu. Bebe su sklonije reagirati na visoke ženske glasove, ali mnogo novorođenčadi radije reagira na glasove očeva i stranaca – liječnika, naprimjer.

Kušanje i mirisanje.
Novorođenčad se rađa sa sklonošću prema slatkom okusu –preferiraju slatku hranu, kao što je majčino mlijeko, i odbijaju
tekućinu s kiselim, gorkim ili slanim okusom. Bebe su privučene slatkim mirisima i pravit će grimase kad osjete neugodan miris. U dobi od 5 dana mogu razlikovati između mirisa dojke njihove majke i mirisa drugih majki koje doje.

Dodirivanje.
Promatranje bebine reakcije na dodir vrlo je važno. Mnogim bebama je najugodnije kada ih se udobno drži ili kada su umotane u
dekicu – u položaju koji oponaša čvrsto, toplo okružje utrobe. Bebe vole biti dirane na određen način. Naprimjer, polagano, nježno glađenje godi dojenčetu i smiruje ga, dok jače maženje izaziva uzbuđenost. Vaša beba može osjetiti bol. I već u prvom danu života može imati više nego jednu priliku da je osjeti. Injekcija vitamina K uzrokuje bol, kao i krvni test ubodom u petu te obrezivanje kod dječaka.

Sisanje.
Kad je budna, vaša beba će aktivno tražiti nešto za sisanje. Sisanje ne samo da osigurava bebi hranjenje, već je umiruje i tješi. Mnoge bebe vole dugo sisati, čak i nakon što napune svoje sićušne trbuščiće. Pomozite bebi naći njenu ručicu da je siše ili joj dajte dudu varalicu, što će zadovoljiti potrebu i umiriti je. Malo više sisanja dok je na grudima, nakon što je pojela svoju porciju, također će biti dobrodošlo.

Normalno ponašanje novorođenčeta

Roditelji često pokazuju zabrinutost oko različitih stvari u normalnom ponašanju novorođenčeta. Sljedeći tipovi ponašanja nisu znakovi bolesti nego su općenito bezazleni refleksi nezrelog živčanog sustava:

drhtanje brade
krivljenje donje usne
zijevanje
kihanje
neredovito disanje
kratko kočenje tijela poslije glasne (bez drugih opasnih znakova) buke ili pokreta
štucanje
Na vrh Go down
https://malaraja.forumattivo.com
dinciii MR
Moderator
Moderator
dinciii MR


Broj komentara : 210
Age : 40
Mjesto : Bec
Registration date : 2009-03-04

Ponašanje bebe Empty
KomentarNaslov komentara: REFLEKSI   Ponašanje bebe Icon_minitimeTue Mar 31, 2009 5:28 pm

O refleksima

Novorođenče nije baš tolika neznalica kao što vam se možda čini. Vaš tek rođeni bebac svestan je mnogo čega. Da li ste znali da se beba rađa sa više od 70 instiktivnih refleksa? Neki od njih su vitalni sa preživljavanje – kao što su disanje i sisanje. Neki od refleksa su izuzetno jaki prvih par sati nakon porođaja a iščezavaju u narednim danima i mesecima.

Zamolite pedijatra na pregledu da vam pokaže par pokretnih primitivnih refleksa. Primitivni refleksi uglavnom vremenom nestaju jer dete ne može da razvija svesnu kontrolu pokreta pre nego što oni iščeznu. Evo osnovnih refleksa, proučite kako se oni manifestuju i koliko traju:

Refleks Babinskog

Kada se taban nežno pomazi od pete ka prstima, prstići na nogama rašire i podignu a stopalo savije ka unutra. Kod odraslih se zapaža suprotan proces, na ovakvu draž odrasli reaguju skupljanjem prstiju.

Trajanje: Od šest meseci do dve godine, nakon toga posle se prstići savijaju ka unutra. Ukoliko ga dete manifestuje i kasnije, onda je to znak nekih neuroloških poremećaja.

Refleks hvatanja (palmarni refleks)

Ako bebi koja gleda napred, ruku savijenih u laktu, stavite kažiprst u šakicu ona će refleksno saviti prstiće oko vašeg prsta. Stisak novorođenčeta može da bude toliko jak da izdrži težinu celog bebinog tela. To isto će uraditi i sa prstima na stopalu.

Trajanje: Tri ili četiri mesca.

Refleks treptanja

Na duvanje u lice ili na bljesak svetla beba će reagovati treptanjem.

Refleks kardinalnih tačaka

Ako bebi nežno pomazite obraz ona će se okrenuti u pravcu stimulansa, otvorenih usta spremna da sisa.

Trajanje: Tri do četiri meseca, u snu i duže.

Refleks sisanja

Ako bebi stavite nešto u usta, ona odmah aktivira jezik, stvara vakum i počinje da sisa.

Refleks gutanja

Ako joj stavite vodu ili mleko u usta beba će to progutati. Beba tokom sisanja mora da uskladi refleks sisanja, gutanja i disanje. To nije uvek lako, tako da se desi da se beba ponekad zagrcne iako ima dobre reflekse.

Refleks automatskog hoda

Kada novorođenče držite uspravno na stolu ili na nekoj tvrdoj i ravnoj podlozi , pridržavajući ga pod pazuhom, ono će podići jednu nogu a zatim drugu i praviće pokrete kao da korača. Izgledaće vam kao maršira visokim koracima. Ovaj refleks najizraženiji je posle bebinog četvrtog dana života.

Trajanje: Najčešće do dva meseca.

Refleks maminog zagrljaja (Moroov refleks)

Beba pruža noge i ruke, širi prste, izvija leđa i zabacuje glavu unazad a potom skupi pesnice na grudi. To je reakcija na nagli pokret podloge na kojoj beba leži, pri iznenadnom ili glasnom zvuku, i kad dobije osećaj padanja.

Trajanje: četiri do šest meseci.

Refleks puzanja

Beba stavljenja da leži na stomak, praviće pokrete puzanja tako što će podvlačiti noge pod stomak.

Refleks podizanja glavice

Povlačenjem bebe za rukice iz ležećeg u sedeći položaj glava će pratiti osovinu leđa do određene granice a onda će pasti na grudi bebe.

Asimetrični, tonični refleks vrata

Kada leži na leđima, beba će zauzeti položaj „mačevaoca“, sa glavom okrenutom na stranu i sa opruženim rukama i nogama na toj strani, dok su joj udovi na savijeni na drugoj strani.

Trajanje: Pojavljuje se na rođenju ili tek oko drugog meseca, a nestaće u šestom mesecu.
Na vrh Go down
http://neckodina.weddingannouncer.com/
 
Ponašanje bebe
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Bebe od 0 do 1god?
» Bebe na masaži
» Šta bebe mogu od 1-3 mj
» Šta bebe mogu od 4-6 mj
» Šta bebe mogu od 7-9 mj

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Mala raja :: Bebe do 1godine-
Idi na: