Mala raja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mala raja

Forum za trudilice, trudnice, mame
 
HomePortalGalleryLatest imagesRegistracijaLogin
Traži
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» KLOMIFEN
Rizične trudnoće Icon_minitimeWed Mar 18, 2015 12:03 am by malena

» auuuuuu
Rizične trudnoće Icon_minitimeTue Mar 17, 2015 11:59 pm by malena

» Vaš horoskopski znak
Rizične trudnoće Icon_minitimeFri Aug 22, 2014 4:09 pm by Dzana

» Odakle nam tipkate :)) ?
Rizične trudnoće Icon_minitimeFri Aug 22, 2014 4:06 pm by Dzana

» U kakvim ste odnosima sa svekrvom?
Rizične trudnoće Icon_minitimeTue Aug 19, 2014 1:33 pm by Dzana

» Razlika u godinama između vas i vm
Rizične trudnoće Icon_minitimeTue Aug 19, 2014 1:22 pm by Dzana

» Naša zanimanja
Rizične trudnoće Icon_minitimeTue Aug 19, 2014 1:19 pm by Dzana

» Molim vas, nemojte me nikad pitati
Rizične trudnoće Icon_minitimeTue Aug 19, 2014 1:01 pm by Dzana

» zelim da vam se javim
Rizične trudnoće Icon_minitimeWed Oct 03, 2012 11:26 pm by Bebana27

Forum navigacija
 Portal
 Indeks
 Lista članova
 Profil
 Kako koristiti ovaj Forum?
 Traži
Forum
Affiliates
free forum

Login
Član:
Password:
Prijavi me automatski: 
:: Zaboravljen password

 

 Rizične trudnoće

Go down 
AutorPoruka
Dzeny MR
Moderator
Moderator
Dzeny MR


Broj komentara : 1108
Age : 36
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2009-03-03

Rizične trudnoće Empty
KomentarNaslov komentara: Rizične trudnoće   Rizične trudnoće Icon_minitimeSat Apr 04, 2009 2:59 am

Definicija

Hiljade žena žive gotovo normalno sa bolestima kao što su astma, epilepsija i ulcerativni colitis. Problemi nastaju kada te žene zatrudne. Obično se takve trudnoće nazivaju visoko rizične.

Opis

Trudnoća može biti visoko rizična iz raznih razloga. Blizanci, trojke, ili druge višestruke trudnoće obično se smatraju visoko rizične zbog povećane opasnosti od prijevremenog porođaja. Trudnoća je takođe visoko rizična kada prenatalni testovi otkriju ozbiljan zdravstveni problem (na primer srčano oboljenje). U takvim slučajevima biće potrebno uraditi dodatne analize, i vjerovatno sprovesti odgovarajući tretman lijekovima, da bi se beba bezbijedno rodila.
Komplikacije uzrokovane samom trudnoćom, kao što je preeklampsija ili gestacijski dijabetes, mogu od normalne trudnoće načiniti visoko rizičnu trudnoću.
Konačno, mnoge žene koje imaju hronične bolesti zahtevaju posebnu pažnju kada zatrudne. Njihove se trudnoće takođe smatraju visoko rizičnim.
Teško je predvideti šta će se u trudnoći desiti u slučaju različitih hroničnih bolesti. Od žena koje imaju astmu, na primer, kod 25% doći će do pogoršanja, 50% neće imati promijena u toku trudnoće, dok će kod 25% žena doći do poboljšanja osnovne bolesti u toku trudnoće.
Niko ne zna zašto je to tako, i niko tačno ne može predvidjeti kakvo će iskustvo žena imati.

Obično se žena u trudnoći obraća za kontrole ljekaru u Domu zdravlja ili kakvoj sličnoj instituciji. Žene koje imaju zdravstveni problem moraju da posjete i specijalistu iz oblasti perinatologije. Perinatolog je ljekar-akušer koji se specijalizovao za brigu o trudnicama koji imaju visok rizik da ispolje probleme za vrijeme trudnoće. Perinatolozi brinu o ženama koje imaju zdravstvene probleme pre trudnoće, kao i o onima gde se komplikacije jave u toku same trudnoće.

Dijagnoza

Žena koja ima zdravstveni problem imaće više testova i analiza nego zdrava trudnica. Ovo može podrazumjevati testove kojima se prati zdravstveno stanje ili laboratorijske testove za praćenje efekata liječenja.
Neka stanja mogu povećati rizik od nastajanja urođenih anomalija. Doktor tada može sugerisati ultrazvučni pregled bebe u 18-20 nedelji trudnoće. U toj starosti beba je dovoljno velika da se organi i strukture mogu detaljno i jasno vidjeti.
Druga stanja mogu uticati na rast bebe. Biće potrebno vjerovatno više ultrazvučnih pregleda, na svakih nekoliko nedelja, da bi se pratilo stanje bebe i uticaj bolesti na rast i razvoj.

Liječenje

Liječenje se znatno razlikuje od tipa bolesti, efekta koji trudnoća ima na oboljenje, i efekta koje bolest ima na tok trudnoće.

Prognoza

Prognoza u prvom redu zavisi od specifičnog zdravstvenog problema.
Neka stanja otežavaju samo zatrudnjivanje i dovode do povećanog rizika za obolevanje same bebe. Primjer za ovo je oboljenje štitne žlezde.
Kada štitna žlijezda oboli, ona može proizvesti ili suviše mnogo ili pak premalo hormona. Nenormalni nivoi hormona mogu uzrokovati probleme u trudnoći i uticati na zdravlje bebe. Na svu sreću, oboljenje štitne žlijezde se može liječiti lijekovima. Ukoliko se nivoi hormona štitne žlijezde kontrolišu u toku trudnoće, ne bi trebalo da bude problema za majku i bebu.

Postoji velika grupa zdravstvenih problema koja obično ne utiče na trudnoću, ali trudnoća utiče na njih. Ova grupa uključuje astmu, epilepsiju, i ulcerozni kolitis. Na primjer, neke žene sa ulceroznim kolitisom imaće pogoršanje stanja u toku trudnoće, kod nekih neće biti promena, dok će kod nekih žena simptomi bolesti nestati. Niko ne zna zašto je to tako, ali se svaka žena mora pažljivo pratiti u toku trudnoće.

Mora se takode skrenuti pažnja i na grupu bolesti koja ima veliki uticaj na trudnoću. Žene sa lupus eritematozusom (oboljenje prouzrokovano promenama imunog sistema koji rezultuju upalnim procesima na vezivnom tkivu i organima), ili sa oboljenjem bubrega, suočene su sa stvarnim rizikom u toku trudnoće. Trudnoća može uzrokovati značajno pogoršanje simptoma, i dovesti do ozbiljnog zdravstvenog problema.
Kako ove bolesti mogu značajno uticati na smanjenje dotoka kiseonika i hranljivih materija od majke ka bebi, kroz posteljicu, moguć je razvoj problema i kod djeteta. Ove bebice mogu usporenije rasti u materici (intruterini zastoj rasta), a takođe povećan je i rizik od mrtvorođenosti.

Šećerna bolest je stanje koje utiče na trudnoću, i na koje trudnoća uzvratno deluje. Dijabetes (šećerna bolest) može dovesti do smrti ploda u majci, spontanih pobačaja i nenormalnosti u građi beba. Kada trudnice redovno prate nivoe šećera u krvi, i visoke vrijednosti liječe insulinom, rizik od ovih nepovoljnih ishoda se značajno smanjuje. Nažalost, u trudnoći se šećerna bolest znatno teže kontroliše.

Većina zdravstvenih problema ne dovodi do komplikacija u trudnoći. Sa čestim posjetama lijekaru i brižljivim praćenjem i liječenjem stanja, većina žena uživaće u lepoj i uspešnoj trudnoći.
Postoji nekoliko medicinskih stanja koje ozbiljno mogu da ugroze zdravlje i majke i bebe u toku trudnoće. Žene sa ovim problemima moraju razmotriti rizike i prije same odluke o zatrudnjivanju. Mnoge od ovih žena će u toku trudnoće imati veliku pomoć perinatologa, a samo u onim najtežim stanjima (u slučajevima teških srčanih bolesti) rizik po majku je toliko velik, da ona uopšte i ne bi trebala da zatrudni.

Spriječavanje problema

Posjete lijekaru prije same trudnoće veoma su bitne za one žene koje imaju zdravstveni problem. U konsultaciji sa perinatologom dobiće najbolje informacije šta je očekuje u trudnoći, šta smije a šta ne.
Ponekad, terapija koju majka mora da prima da bi se bolest kontrolisala predstavlja opasnost po bebu. Postoji ponekad i bolji način liječenja koji je sigurniji u trudnoći. Nekad izbora terapije nema, i žena mora biti svesna rizika po dijete kada se odlučuje o tome da li da zatrudni, ili ne.
Ukoliko žena nije bila na konsultaciji kod lijekara prije trudnoće potrebno je da se javi čim sazna da je ostala trudna. Svakako, za to ne treba čekati 8-10 nedelja trudnoće, jer određene bolesti znatno povećavaju rizik od pobačaja.
Potrebno je terapiju u samom startu adekvatno odrediti kako bi se maksimalno povećala šansa da na svijet dođe lijepo i zdravo dijete.
Na vrh Go down
 
Rizične trudnoće
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Kontrola trudnoće
» Prvi simptomi trudnoće

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Mala raja :: Trudnice-
Idi na: